Jak vybrat dětskou autosedačku

Dětské autosedačky jsou důležitým bezpečnostním prvkem. Zcela zásadní je však jejich správný výběr. Co by měla vhodná autosedačka splnit?

Autosedačky versus zákony a normy

Používání autosedaček v tuzemsku určuje zákon. Konkrétně se v něm praví, že jsou povinné pro každé dítě, které je menší než 150 cm a jeho hmotnost je nižší než 36 kg. Ačkoli zákon stanovuje z pravidla některé výjimky, pro běžné řidiče prakticky nepřipadají v úvahu.

Rodičům se proto doporučuje obstarat si tu první ještě před narozením dítěte. Novorozeného potomka v ní snadno a bezpečně rovnou odvezete z porodnice.

Obecně lze říci, že všechny autosedačky by měly být opatřeny zkušební oranžovou značkou, která deklaruje, že autosedačka odpovídá bezpečnostním evropským normám. Označení ECE R44 je starším typem.

Tato značka by měla obsahovat jméno výrobce i produktu, značení, které říká, pro který typ automobilu je autosedačka schválená (často bývá uvedeno jako universal), deklarovaný rozsah hmotnosti, zkušební symbol a kód země a číslo zkušební značky.

Novější normou je norma i-size (ECE R129). Ta opouští tradiční rozdělení podle hmotnosti a autosedačky kategorizuje podle výšky dítěte. Tato směrnice se v roce 2013 zaměřila na autosedačky pro nejmenší děti odpovídající původnímu rozdělení na věk 0 a 0+, v červnu 2017 pak začala zahrnovat i autosedačky pro děti okolo 130 cm tělesné výšky.

Autosedačky pro nejmenší neboli vajíčka

Standardní rozdělení autosedaček dle normy ECE R44, jehož se v praxi stále ještě přidržuje většina výrobců i prodejců, odpovídá tomu, pro kterou váhovou kategorii dětí jsou určeny. Na těch, které jsou navrženy pro nejmenší děti, najdete uvedeno, že jsou vhodné pro použití v hmotnosti 0 až 13 kg.

Hmotnost samozřejmě souvisí s věkem dítěte. Sedačky nazývané vajíčko mohou být používány od prvních dnů života až do cca roku nebo roku a půl. Bývají tak také označovány jako 0 nebo 0+. Tuto skupinu produktů v Česku reprezentuje například model Nania Beone Lx Minnie 2020.

 

V sedačkách typu vajíčko je dítě v poloze v polosedu. Autosedačku je možno umístit na přední sedadlo ke spolujezdci, případně i dozadu.

Specifické u těchto autosedaček pro nejmenší je především to, že zaujímají polohu proti směru jízdy. Má to svůj důvod: Malé děti ještě nemají dostatečně vyvinutou krční páteř. Proto je doporučeno takto děti vozit v autě co nejdéle. Pro snazší manipulaci jsou vajíčka obvykle vybavena madlem.

Sedačky pro starší děti

Sedačky pro starší děti jsou rozděleny do skupin, a to opět primárně podle hmotnosti a přibližného věkového rozmezí.

  • skupina I: od 9 do 18 kg, od cca 1 roku do 4 let
  • skupina II: od 15 do 25 kg, od 3 do 7 let
  • skupina III: od 22 do 36 kg, od 6 let do 12 let

 

U sedaček z první skupiny je dobré se zaměřit na přítomnost ochranného pultíku. Všímejte si také při nákupu nastavení nastavení pozice hlavy ve vztahu k pozici pultíku. Autosedačky ze skupiny II a III už pultík ani pásy nemají.

Rodiče mívají sklon k tomu podcenit největší velikost sedačky. Dítě, jehož hmotnost převýší 30 kg, se pak do ní často prostě nevejde. Prověřte si tak v sedačkách určených větším dětem například i délku podsedáku.

Kombinace autosedaček

Výše uvedené dělení autosedaček na skupiny je pouze orientační. V praxi běžné je spojení kategorií II/III pro váhové rozmezí 15 až 36 kg, případně propojení dokonce všech tří kategorií, tedy autosedačky ze skupiny I/II/III pro celkové váhové rozmezí 9 až 36 kg.

Kategorii II/III, tedy rozmezí 15 až 36 kg, mohou nahradit i jednoduché podsedáky. Těm chybí opěrka hlavy a zad. Posloužit mohou tam, kde dítě zatím nedosahuje dostatečné tělesné výšky na to, aby mohlo použít klasický pás.

Bohatý výběr podsedáků nabízí řada současných výrobců autosedaček. Patří k nim také značka CETERO. Kvalitní a praktické materiály použité při výrobě poskytnou dítěti nejen bezpečí, ale také komfort při cestování.

 

Upevnění sedačky

Pro upevnění sedačky může být použit klasický bezpečnostní pás nebo systém isofix. Tím ale musí být automobil vybaven. Systém může být univerzální nebo vhodný přímo pro konkrétní vozidlo, před zakoupením je proto zapotřebí si toto zkontrolovat. Seznam vhodných vozů by měl v takovém případě poskytnout prodejce.

Jedná se o způsob uchycení, který používá kotvy přímo na konstrukci vozu. U vajíček lze isofix najít rovněž. Tato kategorie však nemá systém isofix přímo na sobě, ale pouze prostřednictvím základny. Systém isofix se používá pro zvýšení bezpečnosti dítěte. A to zejména při bočním nárazu. Garantuje totiž, že autosedačka v takovém případě nesjede do strany.

Mezi spotřebiteli si napříč všemi hmotnostními kategoriemi autosedaček získaly značnou oblibu zejména modely značky CARETERO.

Například kolece CARETERO Sport classic přichází s inovovaným potahem a vylepšeným designem. Určena je pro děti ve váhové kategorii do 25 kg. Model CARETERO Diablo XL zase dítě vzhledem ke své robustní konstrukci může doprovázet až do doby, než autosedačku přestane potřebovat.

Kdy je potřeba sedačku vyměnit

Rodiče často váhají, zda je nutné již pořídit autosedačku ve vyšší kategorii nebo má potomek ještě čas. Spolehlivě poznáte, zda dítko z autosedačky již vyrostlo, podle toho, zda jeho hlava přesahuje horní okraj konstrukce.

Jestliže tomu tak je, potřebuje sedačku větší. Jinak je při potenciální dopravní nehodě značně ohroženo zraněním v týlní oblasti, která je zvláště náchylná. Výběr autosedačky je proto vhodné nepodcenit, zásadním způsobem tak můžete předejít fatálnímu poškození zdraví.

Proto se ani nevyplatí příliš šetřit a kupovat autosedačku použitou. Není totiž jisté, zda například nebyla poškozena při nehodě. Starší modely navíc již nemusejí odpovídat stále se vyvíjejícím bezpečnostním standardům.