Jak vybrat cestovní postýlku

Ani s dětmi se není nutné vzdávat cestování. Pro komfortní přesuny mimo domov s malými dětmi je nepostradatelnou pomůckou cestovní postýlka. Jak vybrat tu správnou?

Kdy využijete cestovní postýlku

Základní vlastností všech postýlek je to, že jsou lehké a velmi skladné. Vhodné jsou proto nejen pro cestování, ať už tam, kde není jiná možnost nebo tehdy, pokud dítě chce spát „ve svém“, ale i jako alternativa pro druhé spaní domů.

Pozor, spát by na takové posteli mělo dítě skutečně jen občas. Pro trvalé nocování mu raději pořiďte klasickou postel s kvalitní matrací. Cestovní modely se v tomto směru nemohou běžným postýlkám rovnat. Kvalitní matrace podpoří správný vývoj dětské páteře.

Cestovní postýlku lze pořídit také jako doplněk do domácnosti, kdy v ní dítěti vyhradíte bezpečný prostor, kde si může hrát, zatímco budete svou ratolest mít neustále na očích.

 

Základní vlastnosti cestovních postýlek

V průměru se nosnost těchto postýlek pohybuje od 14 do 20 kilogramů, u některých modelů dokonce až okolo 25 kg. Znamená to, že takováto postýlka vydrží přibližně do 3 až 4 let věku dítěte.

Skládací mechanismus je obvykle založen na kovové (hliníkové) konstrukci, která je potažena textilií. Rám postýlky může být také ze dřeva či z plastu. Pozor, tento potah není obvykle možné sejmout a vyprat. Případné znečištění tak musíte řešit s hadříkem nebo pod sprchou. Proto je vhodné dbát na to, aby byl materiál omyvatelný.

Univerzální bývá rovněž rozměr. Většina postýlek na současném trhu tak odpovídá velikosti 120 x 60 centimetrů. Menší rozměr se nedoporučuje, dítě by nemělo dost prosoru. Výška bočních stěn činí 80 cm.

Součástí postýlek je také výztuž, někteří výrobci pak na toto konto uvádějí, že postel obsahuje matraci. To však některé nakupující mate, protože se domnívají, že se jedná o klasickou matraci. Tak to ovšem není. Stále jde pouze o tenkou pěnovou vrstvu.

Zkušení rodiče přidávají radu: Potomkovi můžete k této vrstvě klasickou matraci ve vhodném rozměru přidat. Existují i cestovní varianty skládacích matrací. Běžná matrace však z cestovní postýlky učiní pohodlnou alternativu i na častější spaní.

 

Bezpečnost cestovních postýlek

Bezpečnost příliš řešit nemusíte. Současné postýlky dostupné na trhu tento parametr splňují, neboť musejí odpovídat evropským bezpečnostním normám.

Ujistit byste se tak měli primárně o tom, zda vámi vybraný produkt disponuje pojistkou proti samovolnému složení. Podobně je tomu například u postýlek z řady CARETERO Basic, které jsou vybaveny unikátním systémem Double Lock.

Rodič ovšem musí používání postýlky korigovat i sám. Máte-li dojem, že již stabilitou neodpovídá a dítě by ji mohlo snadno převrátit, nepoužívejte ji.

Na které parametry dbát při nákupu

Při definování nejdůležitějších vlastností postýlek tak, můžeme říci, že cestovní postýlka by měla být dostatečně pohodlná pro dítě i praktická pro rodiče.

Ocenit tak můžete například rozepínání bočnic. To můžete využít například tehdy, když postýlku zamýšlíte hlavně jako prostor, kde si dítě bude hrát. Díky jednoduchému systému rozepnutí mu umožníte snadno z postýlky vylézt.

Případně může být vhodné i vybavení postele kolečky, a to nejlépe s brzdným mechanismem. Jak vyplývá z praktických zkušeností, kolečka jsou pohodlnou volbou, ale ne zcela nezbytnou. Postýlka má dostatečně kompaktní rozměry, aby se dala dobře přenášet i bez nich.

 

Jako vhodný kompromis mezi dostatečnou robustností, díky níž zůstane postýlka stabilní, a dobrou mobilitou, se ukazují modely s hmotností do 10 kg.

Lůžko pro novorozence v závěsné či vkládací podobě výrobci přidávají, abyste se do postýlky nemuseli k nejmenším dětem ohýbat. Nicméně jeho praktický využitelnost se odvíjí od potřeby konkrétní rodiny. Někteří rodiče nechávají dítě raději spát ve své posteli, proto jej nevyužijí. Novorozenecké lůžko také není vhodné pro již pohybující se děti, které by mohly spadnout.

Další příslušenství k cestovním postýlkám

Absolutně nejdůležitější jsou matrace. Jak jsme již nastínili, cestovní postýlky mají pouze malou pěnovou výplň, která není vhodná pro kvalitní spánek vašeho miminka.

 

Postýlky je možné dovybavit rovněž například i síťkou proti hmyzu nebo přebalovacím pultem. Ten se nasazuje na konstrukci postýlky. Jedním z modelů, které jsou v současnosti dodávány právě s tímto užitečným doplňkem, je například cestovní postýlka CARETERO Grande.

Využít můžete i hrací hrazdičku nebo sluneční clonu v případě, že postýlka bude stát například na terase. Dítko tak bude v pohodlí a zároveň se nebude v postýlce nudit.

Do tašky nebo kapsy zase uschováte všechny užitečné drobnosti, které potřebujete mít neustále při ruce při péči o miminko, jako je například kosmetika, ale snadno sem uklidíte i veškeré hračky. Například k cestovním postýlkám značky CARETERO se dodávají stylové tašky, které dokonce ladí s designem postýlek.

U některých modelů je klasický textilní potah na konstrukci v boční stěně či stěnách nahrazen síťovinou. To má výhodu ve zvýšení přehlednosti: Vidíte, co se děje v postýlce, a dítko vidí velmi dobře na vás.

Nejluxusnější postýlky nabízejí osvětlení, hudbu nebo dokonce možnost vibrací, které na miminko působí uklidňujícím dojmem.

 

Design cestovních postýlek

Designové provedení je otázkou vkusu, a to z větší části stále především rodiče. Současné modely se mohou stát díky svému provedení i stylovým doplňkem interiéru.

Vybrat si můžete mezi neutrálním barevným laděním, ale také sáhnout po typicky dívčích nebo chlapeckých barvách. Potah cestovní postýlky také umožňuje navrhnout velmi širokou škálu roztomilých motivů například v podobě zvířátek.

Taková je například cestovní postýlka Milly Mally Mirage. Rozkošné růžové provedení zaujme každou holčičku, modrá zase učaruje chlapečkům.