TOP 5 sportovních kočárků

Kočárek představuje důležitého pomocníka mnoha rodičů. Aby plnil svou funkci optimálně, je potřeba si vybrat spolehlivý model na základě několika důležitých parametrů. Které to jsou a které kočárky patří mezi 5 nejlepších?

Základní rozdělení kočárků

Nejprve se pojďme podívat na samotné rozdělení a na konci článku si ukážeme konkrétní kočárky.

Jednoúčelové kočárky

Rozsáhlý trh rodičům situaci příliš neusnadňuje. Mnozí až s očekávaným potomkem zjistí, že výběr je v množství produktů náročný. Pro přehlednost se tak nejčastěji kočárky rozdělují na dvě základní kategorie, a to kočárky jednoúčelové či kombinace.

 

Jednoúčelové kočárky lze pak dále roztřídit primárně podle věku dítěte, zatímco kombinace dle toho, co v sobě kombinují.

Korbičky

Hluboké kočárky jsou určeny do zhruba 6 až 8 měsíců věku dětí. Těmto modelům se říká korby nebo korbičky. Využití mají u dětí, které ještě samy nesedí. Udržováním dítěte ve vodorovné poloze podpoříte správný vývoj jeho páteře.

Ačkoli jsou korbičky poměrně robustní, stále představují nepostradatelnou součást výbavy novorozenců. Tento typ kočárků je však poměrně neskladný a obtížné se převáží.

Sportovní kočárky

Sportovní kočárky jsou lehké a skladné. Používají se pro děti, které jsou již schopny sedět, tedy od cca 6 měsíců. Tyto kočárky poslouží do zhruba 2 až 3 let věku.

Samotným dětem většinou vyhovují, protože v nich mají dostatek rozhledu do okolí, tím pádem se na cestách lépe zabaví. Zásadní je polohovatelná sedačka. Až batole usne, je vhodné mu sedačku sklopit do roviny, bude mít více pohodlí. Pro komfort malého pasažéra jsou sportovní kočárky vybaveny i nastavitelnou opěrkou nohou.

Vybavené jsou tyto kočárky rovněž bezpečnostním pásem. Důležité z pohledu rodiče je i to, aby byl sportovní kočárek také dobře ovladatelný.

Golfové kočárky

Golfové kočárky jsou vhodné pro děti, které jsou již schopné samostatné chůze. Jsou mimořádně lehké a skladné, proto je můžete vzít na cesty jako doplněk v případě, že dítě ještě není schopno absolvovat „po svých“ delší trasu.

 

Hodí se zejména na kratší cesty do města, tyto kočárky zaberou minimum místa i v automobilu. Konstrukčně vycházejí z kočárků sportovních, nejsou ale tak robustní. Řada modelů navíc ještě není vybavena polohovatelnou zádovou opěrkou.

Kombinované kočárky

Kombinované kočárky představují variabilní alternativu pro rodiče, kteří nechtějí pořizovat po dobu prvních let života potomka několik kočárků.

Dvojkombinace

Dvojkombinace je vybavena samostatným skládacím podvozkem, na který je možné upevnit hlubokou korbičku a sportovní sedačku. Dvojkombinace nabídnou zpravidla menší korbičky, některé děti se tak do nich již po pár měsících pohodlně nevejdou. Navíc jsou i těžší, což pocítíte na sportovním kočárku.

Trojkombinace

Na podvozek se v případě trojkombinace dá nasadit také autosedačka. Tento typ kočárků tak využijí hlavně rodiče, kteří s potomky hodně cestují. Trojkombinace bývá ekonomičtějším řešením, než kupovat k dvojkombinaci autosedačku dodatečně.

Nejlepší sportovní kočárky

Sportovní kočárky tak zpravidla bývají těmi, které děti využijí nejdéle, z korbičky novorozeně odroste brzy. Jejich nákup se tak vyplatí nepodcenit.

Z parametrů je důležitá především hmotnost. V průměru bývá od 5 do 20 kg. Zvažte si tak sami, zda musíte kočárek času zvedat do auta nebo naopak poponášet do schodů. Při denní manipulaci každý kilogram pocítíte. Ovšem pozor, vyšší hmotnost je žádoucí do terénu, celé konstrukci to propůjčuje stabilitu.

Dále představuje podstatný parametr typ a počet kol. Tzv. sporťáky se dodávají jako trojkolky nebo čtyřkolky. Kola mohou být nafukovací, případně gumová či plastová. Nafukovací a gumová kola zvládnou bez obtíží i horší terén, na druhou stranu riskujete, že ta nafukovací propíchnete. Plastová kola jsou vhodná do města.

Případně dbejte rovněž i na přítomnost odpružení kol. Většina kočárků má už odpruženou přední i zadní nápravu.

Nosnost bývá standardně kolem 15 kg, výjimečně se objevují i robustnější kočárky. Nutná je přítomnost bezpečnostního pásu. Naopak se můžete úspěšně obejít bez madla. Užitečným pomocníkem do města může být velký koš.

Parametrů, které je potřeba zohlednit, je tedy poměrně hodně. V následující části vám vybírání usnadníme. Které modely patří k top 5 na současném trhu?

Sportovní kočárek CARETERO Monaco

Tento kočárek se vyznačuje odlehčenou konstrukcí. Díky tomu jeho hmotnost činí pouze 8 kg. Praktický systém skládání Press and Push umístěný v rukojeti jej tak předurčuje ke každodennímu využití na procházky do města.

Kočárek poskytne praktickou regulaci zádové opěrky i opěradla nohou. Rodiče ocení bohaté příslušenství v podobě koše na nákupy či tácky s držákem lahví.

 

Sportovní kočárek CARETERO Sonata

Model CARETERO Sonata zaručuje kompaktní rozměry a vysokou odolnost. Celková hmotnost tohoto modelu činí 9,3 kg.

Zaujme regulací opěradla do tří poloh, regulovatelnou opěrkou nohou i prodlouženou odnímatelnou stříškou se dvěma okénky. Rodiče i další členové rodiny uvítají ergonomickou rukojeť a možnost odmontovat přední madlo.

 

Sportovní kočárek CARETERO TITAN

Na tomto kočárku oceníte zejména lehkou konstrukci, model TITAN váží pouze 10 kg. Kočárek zaujme i vysoce praktickým a snadným systémem skládání.

Nabídne navíc i prostorný interiér. Děti v něm budou mít též díky nastavitelnému sklonu opěradla skutečně mnoho pohodlí. Tento typ v sobě kombinuje výhody kočárku klasického a sportovního. Díky robustnější konstrukci a pěnovým kolečkům může být využíván i v náročnějším terénu.

 

Sportovní kočárek CARETERO FRII

Kočárek využívá intuitivní skládací systém. Díky tomu jej prakticky uklidíte tak, aby nepřekážel, a to i v malém bytě. Hmotnost pouze 8,5 kg zase nahrává těm, kteří chtějí s dětmi, a tedy i s kočárkem, častěji cestovat.

Samozřejmostí je velmi prostorný interiér kočárku s regulovatelnými opěrkami, pětibodové bezpečností pásy i snímatelný potah.

 

Sportovní kočárek CARETERO FOUR

Model CARETERO FOUR je určen pro děti ve váhové kategorii do 15 kg. Nabídne celou řadu praktických funkcí, jako je nastavitelná skládací stříška s okénkem či zadní kola o průměru 23 centimetrů, která jsou vybavena blokovací brzdou.

Chybět nemůže nastavitelná opěrka zad i nohou a odnímatelný potah a pětibodové bezpečnostní pásy.