Jak vybrat dětské křesílko

Pohodlné křesílko již dnes neodmyslitelně patří do každého dětského pokoje. Při jeho výběru je nutné dbát na to, aby plnilo svůj hlavní účel, jímž je poskytnout dětem příjemné místo k odpočinku a hrám. Obecně jsou dětská křesílka určena pro děti od dvou do devíti let. Podle jakých kritérií křesílko vybrat a jaká jsou nejoblíbenější dětská křesílka současnosti? Když již je vybrané křesílko, své místo má v domácnosti i jídelní židle a židle k psacímu stolu.

Moderní dětská křesílka jsou vyráběna z polyuretanové pěny

Při výběru dětského křesílka je třeba zaměřit se na materiál, z něhož je vyrobeno. Je možné konstatovat, že klasickým materiálům již dnes pomalu odzvonilo, prim hrají křesílka z polyuretanové pěny. Ta jsou měkká a naprosto bezpečná. Výhodou je i minimální váha, takže jsou velmi jednoduše manipulovatelná. Použité materiály by měly být zdravotně nezávadné již z té příčiny, kdyby se dítě rozhodlo křeslo olizovat. Na dětské křeslo odborníci doporučují kvalitní koženku nebo omyvatelné textilie, které jsou o poznání levnější. Doporučená nosnost nebo maximální věk uživatele křesílka by měl být vždy u konkrétního produktu uveden.

 

 

Dětské křesílko by mělo být hlavně bezpečné

Konstrukci dětského křesla je třeba věnovat náležitou pozornost již z důvodu péče o zdraví dítěte, jež by mělo být na prvním místě. Proto by konstrukce měla vynikat odolností a pevností. Měla by být bez ostrých hran a výstupků, neměly by z ní nikde vyčnívat šrouby. Stejně tak by měla být prosta otvorů, do kterých by mohlo zvídavé dítě strčit své prstíky a přijít k úrazu. Samozřejmostí by měla být nízká váha křesla, když dítě jistě bude chtít přesunovat ho po svém pokojíku, protože děti přestane sezení na jednom místě po krátké chvíli bavit. Dospělí, kteří na toto nemyslí, a pořídí dítěti křeslo příliš těžké, se odsuzují k tomu, že budou muset křesílko přesouvat sami.

Křesílka osloví děti svojí vizuální podobou

Ačkoli dospělému na tom často tolik nesejde, měl by mít na paměti, že pro děti bude naprosto zásadním faktorem vzhled křesílka. Dětská křesílka se vyrábějí v celé řadě barevných variací s potisky aut, zvířat, filmových hrdinů apod. Proto je lepší nechat si dítě samotné vybrat takové křesílko, které bude mít motiv, jenž se mu bude líbit.

Minky New Baby Liška v různých barevných variacích je správnou volbou

Mezi nejoblíbenější křesílka právem patří Minky New Baby Liška, které je určené pro nejmenší děti. U nich se předpokládá, že může dojít snadno k nějaké nehodě, a proto je křesílko opatřeno snímatelným potahem, který je možné vyprat. Specifikem křesílka je měkká a hebká minky látka, která disponuje výstupky, jež slouží ke stimulaci senzomotoriky dětí. Děti samozřejmě na první pohled zaujme vizáž křesílka a v tomto ohledu má roztomilá lištička na křesílku velkou výhodu, když osloví takřka každé dítě. Podle pohlaví dítěte lze volit mezi lososovou, mátovou i šedou barvou. Rozměry tohoto křesílka jsou cca 44×53 cm, výška opěradla je zhruba 29 cm a šířka sedadla potom 25 cm. Váha křesílka je 0, 8 kg. Potah je složen ze 100% polyesteru a jako vnitřní materiál je využita polyuretanová pěna.

 

New Baby Zebra potěší děti svým vzorem a rodiče snadnou údržbou

Jiným křesílkem, které se hodí do každého dětského pokoje, je New Baby Zebra. Toto křesílko je vyrobeno z měkkého materiálu a jeho bavlněný potah je snadno snímatelný, takže jde snadno vyprat. Potah je ozdoben obrázkem zebry, která dítě zaujme. Rozměry křesílka jsou 44×53 cm, výška opěradla cca 29 cm a šířka sedadla cca 25 cm. Potah je vyroben ze 100% bavlny a vnitřním materiálem je polyuretanová pěna. Křesílko váží 0,8 kg.

 

Ideální jídelní židlička vyroste s dítětem

Ve chvíli, kdy začne dítě sedět a chodit, je třeba zaměřit se rovněž na výběr jeho první židle. Také tuto volbu není možné podceňovat, protože dětská páteř se vyvíjí a je třeba, aby jí židle neškodila. Obyčejně si rodiče jako první pořizují jídelní židličku, přičemž odborníky je doporučována v první řadě ta rostoucí. Dokáže se totiž přizpůsobit věku a potřebám dítěte zásluhou polohovatelné výšky sedadla a výšky opěrky nohou. Jedna židlička dokáže plnit roli sezení pro batolata i pro děti školou povinné. Podobně jako u křesílka je vhodné volit takový materiál, který je jednoduše omyvatelný. Ideální je, když je židle rozkládací, což dovoluje omývat jednotlivé díly zvlášť. Správné jídelní židli by neměly chybět pětibodové bezpečnostní pásy a výškově nastavitelný pultík.

 

Židle k psacímu stolu by neměla bránit zdravému růstu dítěte

U starších dětí je nutné zodpovědně zvážit i výběr dětské židle k psacímu stolu. Dítě se musí ve vlastním zájmu naučit kvalitně sedět, přičemž zásadní je správná výška sezení. Ta má spojitost s výškou postavy. Důležité je naplnit hlavní ergonomický požadavek, který hovoří o tom, že chodidla by měla v průběhu sezení spočívat celou plochou pevně na podlaze a kolena mají svírat úhel cca 90 stupňů. S kvalitním sezením je úzce spojen i tvar a výška opěrky. Opěrky má být prohnutá dopředu a spíše vertikálně primárně v oblasti bederní páteře, kde je opora zad nejpodstatnější. Horní část opěrky by neměla tlačit na záda dopředu kvůli možnému zakulacování zad.

Kolečková židle není na hraní!

Takřka hamletovskou otázku představuje volba vhodných koleček. S univerzálními odpadnou starosti s tím, jestli bude židle stát na podlaze nebo na koberci. Stále větší oblibě se těší kolečka s automatickou brzdou. Jejich předností je, že s nimi výrazně klesá riziko odjetí židle. Současně znemožňují hry se židlí, která v nich nabývá podobu jezdící hračky.