4 rady jak vybrat kočárek

Sháníte dětský kočárek a nevíte, podle čeho byste měli vybírat? Kočárek musí být praktický, bezpečný a samozřejmě by se vám měl líbit. Kromě toho musí ale splňovat několik dalších věcí. Pojďme se tedy podívat, na co všechno musíte dávat při koupi kočárku pozor.

1. Typ kočárku

Existují čtyři základní typy kočárků. Který z nich je ten pravý pro vás záleží na věku dítěte, vlastnostech, které u kočárku preferujete a také na tom, kolik můžete do kočárku investovat.

Hluboký kočárek

Hluboké kočárky jsou určeny pro malá miminka do zhruba 6-9 měsíců, kdy potřebují ležet. Ve chvíli, kdy si dítě začne sedat, je vhodné porozhlédnout se po jiném typu kočárku, hluboký mu totiž sedět neumožní, což se dětem obvykle nelíbí a pak často brečí.
Když budete vybírat hluboký kočárek, hleďte především na to, aby byl prostorný. Prostor budete mimo jiné potřebovat v zimě, kdy je třeba dítko pořádně zabalit, aby nenastydlo. Do příliš úzkého kočárku se zachumlané miminko dost možná nebude vejít.

 

Sportovní kočárek

Když si začne dítě sedat, je nejvhodnějším typem kočárek sportovní. Ten může používat do cca 2-3 let, takže ho budete mít delší dobu než hluboký kočárek. U tohoto typu kočárku si dejte pozor hlavně na to, aby byl polohovací, tzn., že v něm dítě bude moct jak sedět, tak i ležet. Děti v kočárku totiž často usnou a spánek v sedě pro ně není vůbec zdravý. Také nezapomeňte na bezpečnostní pás, který brání pádu dítěte z kočárku. Ten by však měly všechny kočárky mít automaticky.

 

Golfový kočárek

Golfový kočárek je nejvhodnějším typem pro poslední fázi dětského života, kdy je kočárek třeba. Jsou lehké, dobře skladné a slouží vlastně jen k tomu, aby si dítě, i když už normálně chodí, mohlo odpočinout. Přece jen dítě nemá tolik energie jako dospělý, takže se brzy unaví a ještě se rádo sveze.

 

Kombinovaný kočárek

Kombinovaný kočárek může být buď kombinací hlubokého a sportovního kočárku nebo může mít navíc ještě autosedačku, která se upevňuje na rám kočárku. Kombinaci s autosedačkou určitě využijí rodiny, které často cestují autem. Tento kočárek může dítě využívat asi do roku věku.

 

2. Kolečka

Dalším parametrem, který musíte u kočárku sledovat, jsou kolečka. Můžete se setkat s kolečky plastovými, gumovými nebo nafukovacími. Která jsou nejlepší právě pro vás záleží především na tom, jakým terénem budete kočárkem jezdit. Plastová kolečka mohou stačit na cestování po městě, do terénu jsou však vhodnější zbylé dva typy. Kromě toho nezapomeňte sledovat také velikost koleček. Čím jsou větší, tím lépe zvládnou i horší terén.

Rozdílem, s jakým se můžete u kočárků setkat, může být také počet koleček. Ať už se rozhodnete pro kočárek se čtyřmi nebo třemi koly, nešlápnete vedle. Na funkci to více méně nic nemění, záleží jen na vás, co preferujete.

Kromě toho se rozlišují kolečka pevná a natáčivá. S pevnými kolečky se hůř zatáčí, potřebujete k tomu větší prostor a někdy i trochu síly. Pro lepší manipulaci tedy doporučujeme spíše kolečka natáčivá, s kterými se zatáčí mnohem líp. Většinou je navíc stejně můžete jaksi uzamknout, čímž z nich uděláte kolečka pevná.

3. Rozměry kočárku

Hledět samozřejmě musíte i na rozměry a s nimi související váhu kočárku. Pokud plánujete kočárek např. převážet v kufru auta, nezapomeňte si ověřit, zda se vám tam bude vejít. Totéž platí i v případě, kdy jezdíte výtahem.

Některé kočárky mají rychloodnímatelná kolečka nebo madlo, čímž pak můžete jeho rozměry trochu zmenšit. Při častém cestování to však může být poněkud otravné, proto je lepší zvolit rovnou kočárek, který se bude vejít všude, kam potřebujete.

Nezapomeňte také na váhu kočárku. Pokud ho budete potřebovat někam nakládat, vynášet apod., je lepší pořídit nějaký nepříliš těžký, abyste ho vůbec unesli.

4. Další parametry

Samozřejmě existují i další drobnosti, které je dobré sledovat. Patří mezi ně např. ruční brzda, díky které můžete účinněji brzdit např., když sjíždíte z kopce. Hodit se vám může také nastavitelná rukojeť, která umožňuje nastavit si její výšku tak, aby vám vyhovovala. Pokud tedy bude kočárek řídit více lidí (maminka, tatínek, babička,…), je dobré pořídit si kočárek s touto vychytávkou, aby se u něj pak nemusel nikdo hrbit, nebo ho naopak neměl příliš vysoko.

Pokud vám dítě v kočárku usne, určitě využijete také vyjímatelnou vnitřní část, ve které můžete spící dítě přenést. Kolem dětí je také často svinčík, každou chvíli se něco polije nebo pokecá. Proto jistě oceníte pratelný povlak, který můžete prostě hodit do pračky.

V dnešní době existuje navíc celá řada různých pomůcek a doplňků, kterými můžete svůj kočárek zdokonalit. K některým kočárkům můžete nějaké dostat ihned, většinou si je však musíte dokoupit zvlášť. Pokud byste měli zájem o nějaké to vylepšení kočárku různými doplňky, porozhlédněte se ZDE.